Odliczanie instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego

Inwestowanie w odnawialne źródła energii wiąże się z różnymi benefitami, z których może skorzystać inwestor. Jednym z nich jest odliczanie instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego, które uregulowane jest w ustawie. To znaczące wsparcie dla rolników stawiających na nowoczesne i ekologiczne źródła produkcji energii elektrycznej.

Należy dodać, że fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego to nie tylko wspomniane wcześniej odliczenie, ale także realne oszczędności w bieżących kosztach utrzymania obiektów. Chodzi o zakup energii elektrycznej, która – wyprodukowana samodzielnie – pozwala obniżyć stałe wydatki nawet o kilkadziesiąt procent. Optymalizacja ekonomiczna gospodarstwa przekłada się jednocześnie na zwiększenie zysków.

Instalacja fotowoltaiczna dla rolników

Aby instalacja fotowoltaiczna dla rolników była efektywnym źródłem energii elektrycznej, musi być właściwie zaprojektowana, w zgodzie z indywidualnymi oczekiwaniami konkretnego rolnika, a także zapotrzebowaniem energetycznym gospodarstwa. Warto również wspomnieć o urządzeniach, czyli samych panelach oraz inwerterach, których jakość również przekłada się na wydajność całej instalacji.

Energia elektryczna produkowana przez panele może być wykorzystana do zasilania całego gospodarstwa. To idealne rozwiązanie dla rolników korzystających z energochłonnych maszyn, które generują duże zapotrzebowanie na prąd, a jednocześnie przyczyniają się do wzrostu kosztów utrzymania gospodarstwa. Niewątpliwym atutem paneli jest również ich ekologiczność. Rolnicy korzystający z tak zwanej zielonej energii, budują swój pozytywny wizerunek wśród społeczności, a także odbiorców produkowanych przez nich towarów.

Odliczanie instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego

Mówiąc o zaletach paneli słonecznych, należy przejść do wspomnianego na wstępie dodatkowego profitu, jakim jest odliczanie instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego. Kwestia ta sprecyzowana jest w ustawie o podatku rolnym, a konkretnie w art. 13. Mówi on, że rolnik, inwestujący w urządzenia przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego lub wykorzystujące naturalne źródła energii, może skorzystać z tak zwanej ulgi inwestycyjnej.

Wynosi ona maksymalnie 25% i może być odliczana przez 15 lat. Warto wspomnieć, że ulga przysługuje każdemu rolnikowi, także temu, który rozlicza się ryczałtowo. Do skorzystania z odliczenia niezbędne jest złożenie wniosku do właściwego dla miejsca prowadzenia gospodarstwa wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Istotna jest także zasada zabraniająca podwójnego finansowania, czyli pomoc można uzyskać tylko z jednego źródła. Jeśli na panele słoneczne dla gospodarstwa rolnego pozyskaliście na przykład dodatkowe środki z funduszy zewnętrznych, wówczas nie można ubiegać się o ulgę w podatku rolnym.

Jak widać, panele słoneczne w rolnictwie to ogromne możliwości optymalizacji wydatków ponoszonych na zakup energii elektrycznej. Jeśli do wielu zalet fotowoltaiki dodamy możliwość odliczenia aż 25% kosztów inwestycji od podatku rolnego, rozwiązanie to staje się jeszcze atrakcyjniejsze i jeszcze bardziej opłacalne.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: blog