fbpx

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna, czyli instalacja domowego systemu energii słonecznej to mądra inwestycja finansowa dla wielu właścicieli domów. Podczas oceny ofert firm fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników – sprzęt wybrany do systemu, opcje finansowania i wybrany instalator mają wpływ na oszczędności energii słonecznej. Ten przewodnik pomoże Ci ocenić różne dostępne panele słoneczne i falowniki, abyś mógł wybrać najlepszy sprzęt do swojego domu.

2 elementy systemu energii słonecznej

Istnieją dwa główne elementy systemu energii słonecznej podłączonego do sieci: same panele słoneczne, które wytwarzają energię elektryczną ze światła słonecznego, oraz falownik, który przekształca energię elektryczną w formę, którą można wykorzystać w domu. Niektóre zawierają również system monitorowania, który pozwala zobaczyć, ile energii tworzysz i wykorzystujesz.

Panele słoneczne można ocenić pod kątem kilku głównych parametrów: produkcji, trwałości i jakości producenta. Ilość energii elektrycznej, jaką może wytworzyć dany panel słoneczny, zależy od kilku czynników, w tym od mocy znamionowej, tolerancji mocy, wydajności i współczynnika temperaturowego. Wszystkie te czynniki wskażą Ci, jaką moc będzie w stanie wytworzyć Twój panel, czyli moc instalacji fotowoltaicznej.

Wskaźniki jakości producenta

Będziesz także chciał spojrzeć na wskaźniki jakości producenta panelu. Zacznij od gwarancji i zapewnień, jakie producent oferuje na swój sprzęt. Jak wszystkie rzeczy, panele słoneczne z czasem ulegają degradacji i stają się mniej wydajne. Wielu producentów gwarantuje, że produkcja energii przez ich panele nie spadnie poniżej pewnego progu przez dwadzieścia pięć lat. Ponadto wielu producentów paneli ma gwarancję materiałową na wypadek awarii paneli.

Większość paneli słonecznych jest bardzo wytrzymała, ale jeśli mieszkasz w obszarze, w którym występuje silny śnieg lub silny wiatr, powinieneś również upewnić się, że instalowane panele są zaprojektowane tak, aby wytrzymać warunki panujące w Twojej okolicy. Projektowanie instalacji fotowoltaicznej jest bardzo ważne. Szukaj paneli spełniających normę IEC 61215, standard niezawodności ustanowiony przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC). IEC 61215 wykorzystuje przyspieszony test naprężeń zewnętrznych dla paneli, aby zapewnić ich trwałość.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Chociaż niektórzy właściciele domów mogą zdecydować się na inwestycję w najwyższej jakości, najbardziej wydajne panele „premium”, pamiętaj, że będą one miały wyższą cenę. Korzystanie z energii słonecznej jest jak kupowanie samochodu: nie każdy potrzebuje Porsche! I odwrotnie, jeśli chcesz zaoszczędzić, kupując tanie panele słoneczne, Twój system może wytwarzać mniej energii elektrycznej przez cały okres użytkowania, zmniejszając ogólne oszczędności. Tylko Ty wiesz, co jest najlepsze dla Twojego domu.